Navigácia

Vyhľadávanie

rozšírené vyhľadávanie ...

Mobilná aplikácia

logo

Sledujte informácie z nášho webu na svojich inteligentných telefónoch. Využívajte našu novú mobilnú aplikáciu - V OBRAZE.

Voľne k stiahnutiu:

Google playApp store

Dátum a čas

Dnes je pondelok, 14.6.2021, 13:07:29

Sviatok

Meniny má Vasil, Bazil, Elizej, Kvintilián, Kvintín, Kvintus, Herta, Kvinta, Kvintiliána

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Fotogaléria

Náhodný výber z galérie

Náhodný výber z galérie

Anketa

Triedite odpad?

Celkom hlasov:
140
Hlasovanie začalo:
13. 8. 2018
Hlasovanie končí:
neobmedzené

Hlasujte kliknutím na jednu z možností

Návštevnosť

Návštevnosť:

ON LINE: 3
DNES: 130
TÝŽDEŇ: 130
CELKOM: 224877

Obsah

Ľubeľská bursovačka

Fašiangy – symbol hojnosti, radosti a veselosti už tradične začína po Troch kráľoch a končí utorkom pred Popolcovou stredou kedy nastáva až do Veľkej noci 40-dňové pôstne obdobie. Fašiangy sú spájane aj so sprievodom masiek po dedine u nás tiež známeho ako bursovačka. Ide o ľudovú tradíciu, ktorá v minulosti patrila k súčasti bežného života, dnes je viac menej už iba raritou. Je potešiteľné, že tradícia fašiangového sprievodu v našej obci nevymiera a každoročne sa uchováva a to i vďaka spoločenským organizáciám a obetavým ľuďom v nich.

V tomto roku štafetu pripraviť a zorganizovať bursu  prevzali členky Miestneho spolku SČK. Urobili tak posledný fašiangový víkend 22. februára. Už od 7,00 hod. ráno prichádzali do kultúrneho domu prvé farebné a originálne masky za  ktorými boli ukrytí menovite: D. Gemzická, Z. Kauzová, V. Kanderová, M. Kohútová, V. Kubíková S. Krajči, D. Matejovie, M. Magerčiaková, V. Mrvová, D. Mihalovičová, M. Ošková, J. Slavkovská, J. Tholtová, E. Urbanová, M. Vyšňanová. Neodradili ich ani obavy pred zlým počasím a „čuduj sa svete“ i to sa umúdrilo. Vyprevadiť ich prišla i  pani doktorka E. Hrbčová  a  za sprievodu miestneho rozhlasu a pozdravu od starostu obce E. Gemzického vyšli do ulíc aby rozveselili a potešili spoluobčanov hudbou, spevom a tancom. O dobrú náladu sa počas celého dňa starali skvelí muzikanti P. Štrba, R. Jurščák, a M. Harman. Po výbornom výkone ich už v kultúrnom dome čakalo výdatné občerstvenie – chutná kapustnica s mäskom a babkou, ktoré navaril P. Turčiak a všetci si na nej pochutili. O unavených ale spokojných bursovníkov sa postarali J. Budveselová, J. Kováčová, M. Kubíková, H. Obrcianová, M. Švecová. S pocitom, že sme ostali verní uchovaniu ľudovej tradície sme sa večierkom rozišli do svojich domovov.

                                          -Mária Kubíková, predsedníčka MS SČK, foto: M. Švecová, V. Mrvová, E. Glončáková, D. Oravcová-